Την Παρασκευή 10/05/2019 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του Σχολείου.

Πιο συγκεκριμένα, στο πλαίσιο της ημερήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες του Σχολείου επισκέφτηκαν την πόλη της Έδεσσας, όπου έκαναν τη βόλτα τους και γευμάτισαν. Επίσης, θαύμασαν τους καταρράκτες της Έδεσσας οι οποίοι αποτελούν τον βασικό πόλο έλξης των επισκεπτών της πόλης και είναι ένα από τα σημαντικότερα αξιοθέατα στην Ελλάδα. Στο Πάρκο των Καταρρακτών της Έδεσσας παρτέρια με πολύχρωμα λουλούδια και αιωνόβια δέντρα στολίζουν τους κήπους του, ενώ οι εντυπωσιακοί καταρράκτες προκαλούν δέος και ο ήχος του νερού συντροφεύει κάθε βήμα των επισκεπτών. Σε απόσταση αναπνοής από το Πάρκο Καταρρακτών βρίσκεται η Παλιά Πόλη (Βαρόσι) της Έδεσσας αλλά και η παλιά βιομηχανική υδροκίνητη ζώνη της Έδεσσας, γνωστή ως «περιοχή των Μύλων». Το Υπαίθριο Μουσείο Νερού με τους νερόμυλους, τα παλιά κτίρια του Παρθεναγωγείου, το Κανναβουργείο, το Νεροτριβείο (μπατάνι), το Σησαμελαιοτριβείο, ο Νερόμυλος «Γιαννάκη» και το Ενυδρείο συμπληρώνουν την εικόνα.

katarraktesedessas_10

IMG_20190510_104420 1

IMG_20190510_104650

IMG_20190510_104709

Η εκδρομή έληξε με την άφιξη των μαθητών στο χώρο του Σχολείου. Οι μαθητές έδειξαν εξαιρετική συμπεριφορά σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής και είπανε ότι πέρασαν καταπληκτικά!

ΠΗΓΗ: https://www.hellenichospitality.gr/katarraktes-tis-edessas/