Την Παρασκευή 12/05/2017 πραγματοποιήθηκε η ημερήσια εκδρομή του Σχολείου.

Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια της ημερήσιας εκπαιδευτικής εκδρομής όλοι οι μαθητές του Σχολείου επισκέφτηκαν τον αρχαιολογικό χώρο και το Αρχαιολογικό Μουσείο Δίου στο νομό Πιερίας.

pegasus_LARGE_t_243961_54264327

Στο Αρχαιολογικό Μουσείο, που χτίστηκε το 1983, στεγάζονται τα κινητά ευρήματα των ανασκαφών. Βρίσκεται μέσα στο σύγχρονο οικισμό του Δίου, σε απόσταση 500 μ. από την είσοδο του αρχαιολογικού χώρου. Τα ευρήματα των ανασκαφών εκτίθενται σε ενότητες αντίστοιχες με το χώρο ανεύρεσής τους (δημόσια κτήρια, αστικό κέντρο, ιερά, νεκροταφεία, κ.α.). Στον όροφο φιλοξενούνται επίσης ενδεικτικά ευρήματα από τις ανασκαφές στην αρχαία Πύδνα και άλλες θέσεις αρχαιολογικού ενδιαφέροντος στην Πιερία. Στο υπόγειο λειτουργεί εκπαιδευτική έκθεση με θέμα “Η καθημερινή ζωή στο αρχαίο Δίον”. Σε ειδικά διαμορφωμένη αίθουσα γίνονται προβολές οπτικοακουστικού υλικού σχετικού με το αρχαίο Δίον και τον Όλυμπο.

images (1)

IMG_20170512_104514

IMG_20170512_104528

Ο αρχαιολογικός χώρος του Δίου αποτελείται από μια οχυρωμένη πόλη, έκτασης 360 στρεμμάτων, πλαισιωμένη από χώρους λατρείας που κατοικήθηκε χωρίς διακοπή από τα κλασικά ως τα παλαιοχριστιανικά χρόνια.

350@@dost63_4

Αμέσως μετά, μαθητές και καθηγητές μετέβησαν στην Παραλία Κατερίνης όπου γευμάτισαν και έκαναν τη βόλτα τους.

Η εκδρομή έληξε με την άφιξη των μαθητών στο χώρο του Σχολείου. Οι μαθητές έδειξαν εξαιρετική συμπεριφορά σε όλη τη διάρκεια της εκδρομής και είπανε ότι πέρασαν καταπληκτικά!

ΠΗΓΗ: http://www.mytraveler.gr/place/el/3302363/Διον-Αρχαιολογικό-Μουσείο-Δίου/