Την Τρίτη 10 Μαΐου 2016 πραγματοποιήθηκε η τελική εκδήλωση του Σχολείου.

P1080154

Πιο συγκεκριμένα, τις τρεις τελευταίες ώρες του σχολικού ωραρίου οι μαθητές μαζί με τους καθηγητές τους παρακολούθησαν την τελική εκδήλωση στο χώρο του Σχολείου. Η εκδήλωση περιλάμβανε παρουσίαση όλων των σχολικών δράσεων και των περιβαλλοντικών και πολιτιστικών προγραμμάτων που υλοποιήθηκαν στο Σχολείο κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς 2015-2016 καθώς επίσης και την τελετή αποφοίτησης-αποχαιρετισμού της Γ? Γυμνασίου.

P1080156

Έτσι, παρουσιάστηκαν τα τρία περιβαλλοντικά προγράμματα του Σχολείου:

• «Τα όνειρά μας για ένα πράσινο σχολείο…», με θέμα την ανακύκλωση και τη διαχείριση των απορριμμάτων του σχολείου.
  • «Το Σχολείο της Ενέργειας: Όλοι νοιαζόμαστε, όλοι συμμετέχουμε!», με θέμα την εξοικονόμηση ενέργειας στο σχολείο.
  • «Μαγειρεύουμε, τρώμε όπως παλιά;», με θέμα τη διατροφή καθώς και τις παραδοσιακές συνταγές της περιοχής.

όπως επίσης και τα τρία πολιτιστικά προγράμματα, τα οποία είναι:

• «Στο Όνομα της Προσφυγιάς»: Η Μικρασιατική Καταστροφή μέσα από τη Νεοελληνική Λογοτεχνία.
  • «Ζητήματα της Παγκόσμιας Κοινότητας», στα πλαίσια του οποίου οι μαθητές συμμετείχαν στο 14ο Model of United Nations.
  • «Η Τέχνη της Φωτογραφίας».

Η εκδήλωση ολοκληρώθηκε με την τελετή αποφοίτησης-αποχαιρετισμού της Γ? Γυμνασίου και την απονομή ενθυμίων σε όλους τους μαθητές της τάξης.

P1080166

P1080148

Παράλληλα, υπήρχε στο χώρο Έκθεση, η οποία δημιουργήθηκε από τους μαθητές στα πλαίσια του μαθήματος των Βιωματικών Δράσεων της Γ’ Γυμνασίου και του επιστημονικού πεδίου “Τοπική Ιστορία” με θέμα “Αναζητώντας τις ρίζες μας…100 χρόνια πίσω” καθώς και η έκθεση με τις κατασκευές των μαθητών της Α΄ Γυμνασίου στα πλαίσια του μαθήματος της Τεχνολογίας.

P1080141

P1080142

P1080118

P1080119

P1080121

P1080127

Μπράβο για ακόμα μια φορά στους μαθητές του Σχολείου μας!

Καλή δύναμη και επιτυχία στους μαθητές για τις εξετάσεις!