ΑΡΘΡΟ_ΚΑΠΑΚΙΑ

Η περιβαλλοντική ομάδα της Β΄ Γυμνασίου συμμετέχει στη δράση του 2ου ΓΕΛ Ωραιοκάστρου που έχει ως στόχο τη συγκέντρωση 5 τόνων καπακιών με σκοπό την προμήθεια ενός ηλεκτρικού αμαξιδίου για μαθήτρια του σχολείου.

Πιο συγκεκριμένα, στα πλαίσια του περιβαλλοντικού προγράμματος, που εκπονείται τη φετινή σχολική χρονιά, με θέμα “Τα όνειρά μας για ένα πράσινο σχολείο…”, οι μαθητές της Β΄ Γυμνασίου που συμμετέχουν στην περιβαλλοντική ομάδα προτρέπουν τους συμμαθητές τους με τον δικό τους τρόπο να συμμετέχουν στη δράση με το σύνθημα:

Μην ξεχνάς…το ΚΑΠΑΚΙ να κρατάς!.

Έτσι, η περιβαλλοντική ομάδα κατασκεύασε ειδικό κάδο συγκέντρωσης καπακιών και τον τοποθέτησε σε κεντρικό σημείο στο χώρο του Σχολείου.

IMG_20160129_082730

IMG_20160318_090659

Κόλλησε σε κεντρικά σημεία του Σχολείου αφίσες με το κεντρικό σύνθημα.

IMG_20160318_090753

Αναρτήθηκε άρθρο που έγραψε μαθήτρια της Α΄ Γυμνασίου στο ηλεκτρονικό περιοδικό του Σχολείου για να ενισχυθεί η προσπάθεια.

Η ανταπόκριση των μαθητών είναι συγκινητική και αξιοθαύμαστη. Ήδη συγκεντρώθηκε μία μεγάλη ποσότητα καπακιών και παραδόθηκαν από την υπεύθυνη του προγράμματος στο 2ο ΓΕΛ Ωραιοκάστρου.

Μπράβο σε όλους τους μαθητές του Σχολείου! Η προσπάθεια συνεχίζεται…